Anasayfa / Tüp bebek / Yumurtalıklarım Kaç Yaşında?

Yumurtalıklarım Kaç Yaşında?

Amh Testi nedir?

Anti – Müllerian Hormon (MIS) , doğrudan yumurtalıktan salgılanan bir glikoproteindir . 6 mm ye kadar olan yumurta hücrelerinden salgılanır . AMH salgısı kız çocuklarında 36. gebelik haftasında başlar , menopoza kadar devam eder . Kadında mevcut yumurta miktarını göstermek amacıyla  AMH ölçümü giderek yaygınlaşmakta ve yumurta sayısı ile güçlü bir ilişkisi olduğu düşünülmektedir . Yumurta sayısı azaldıkça kan düzeyleri düşüş gösterir. AMH  salgısının yine önemli bir belirteç olan Folikül Stimülan Hormon (FSH) ile bağlantısı yoktur . AMH ölçümlerinin  FSH ‘ya oranla bazı avantajları da  vardır .
  • Ay içinde herhangi bir zamanda yapılabilir oysa FSH düzeyleri   değişkenlik  gösterir.
  • Kan östrojen düzeylerinden etkilenmez ,  FSH  ise yüksek östrojenle baskılandığı için ,düşük çıkan değerler yanıltıcı olabilir
  •  Aydan aya çok büyük değişiklikler göstermez , tek ölçüm yeterli olur.Yaşla beraber azalır.
  • Tedavide alınacak yumurtalık cevabı için ön bilgi verebilir , kötü cevap ya da aşırı uyarılma konusunda yardımcı olabilir .
            Ancak unutulmamalıdır ki  AMH düzeyleri  gebelik konusunda  kesin bir sonuç  vermez ,  menopoz yaşı hakkında da belirleyici değildir , çok düşük AMH düzeylerinde de gebelikler elde edilmiştir.
38 yaşın altındaki normal yumurta sayısına sahip sağlıklı bir kadında kanamanın 3. Gününde yapılan kan AMH değerleri  2.0-6.8 ng/ml  dir , ancak polikistik yumurtalığı olan hastalarda yüksek seviyede bulunmuştur
Fertilite Potansiyeli (Fertilite : Doğurganlık)    AMH düzeyleri ng / mL
  • Optimal Fertilite                                                          4.0 – 6.8
  • Yeterli  Fertilite                                                            2.2 – 4.0
  • Düşük fertilite                                                               0.3 – 2.2
  • Çok düşük Fertilite                                                      0.0 – 0.3
  • Yüksek  düzey (Aşırı uyarılma riski)                         > 6.8
AMH ölçümleri kadının doğurganlık potansiyelini ve tedaviye vereceği yanıtı belirlemede kullanılabilir.Serum AMH düzeyleri yumurtalıktaki yumurta sayısıyla bağlantılıdır , düşük AMH seviyeleri olan bir kadın büyük ihtimalle tedaviye kötü yanıt verecektir. Ayrıca düşük AMH düzeyleri azalmış yumurtalık reservi hakkında da uyarı verecektir.
Polikistik yumurtalığı olan kadınlarda artmış yumurta hücreleri (granülosa) ile AMH arasında ilişki vardır PCO li kadınlarda AMH değerleri 6.8 ng/ml bulunmuştur , bu değer polikistik yumurtalık tanısı konmasında ve tedavi sırasında gelişebilecek aşırı uyarılma (OHSS) tehlikesini önceden haber verme konusunda yardımcı olmaktadır.

Doç. Dr. Selman Laçin

Medicana International İstanbul Hastanesi

Tüp Bebek Merkezi Başkanı

TÜP BEBEK TEDAVİ DANIŞMA FORMU
1
Daha önce gebe kaldınız mı?
Adetleriniz düzenli mi?
Önceki gebeliğiniz nasıl sonlandı?
Tüp bebek ya da mikroenjeksiyon yapıldı mı?
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right