Anasayfa / Tüp Bebek Yönetmeliği

Tüp Bebek Yönetmeliği

danisma-formu-yonetmelik

Tüp bebek fiyatları ve tüp bebek tedavisi, mikroenjeksiyon, aşılama, metabolomix ve benzeri konularla ilgili detaylı bilgi ve ücretsiz danışma için lütfen danışma formumuzu doldurunuz ya da lütfen 0212 867 75 00  numaralı telefondan irtibata geçiniz ya da “danışma formu” ‘nu doldurup sorularınızın cevabını alabilirsiniz.
Doldurduğunuz danışma formunuz ile ilgili en kısa sürede tarafınıza dönüş yapılacaktır.

Yeni Tüp Bebek Yönetmeliği – 6 Nisan 2010

Tüp bebekte embriyo transferi sınırlandı

6 Mart 2010 Tarihinde yürürlüğe giren yönetmelikten MADDE 18’de 8 b ile “Merkezlerde ÜYTE uygulamasında birden fazla embriyo transfer edilmemesi esastır. Ancak, 35 yaşa kadar birinci ve ikinci uygulamada tek embriyo, üçüncü ve sonraki uygulamalarda iki embriyo, 35 yaş ve üzerinde tüm uygulamalarda en fazla iki embriyo transfer edilebilir” şartı getirilmiştir.

Dolayısıyla 35 yaş altına, birinci ve ikinci uygulamada sadece tek embriyo transfer edilebilecek. Ancak ilk 2 uygulamadan da sonuç alınamazsa, üçüncü ve sonraki uygulamalarda iki embriyo transferine izin verilecek. Sınırlama, gebelik ihtimalinin azaldığı 35 yaş ve üstü için farklı. Bu kişilerde, ilk denemeden itibaren iki embriyo transferine izin verilecek. Deneme sayısı artsa da embriyo transfer sayısı ikiyi geçemeyecek. Yeni yönetmelikte başka değişiklikler de var. Buna göre, cinsiyetle ilgili ciddi bir kalıtsal hastalıktan kaçma hali hariç, doğacak çocuğun cinsiyetini belirleme amaçlı embriyo seçimi ve transferi yapılamayacak. Böylelikle zorunlu olarak Tüp Bebekteki gebelik elde edilme başarısı düşecektir.

Yeni yönetmelik öncesinde 3’e kadar transfer yapabiliyorduk. Merkezimizde yaşı genç ve ilk denemesi olan ve laboratuvarda gelişen embriyoları 1. kalite olan çiftlerde ilk denemede 2 transfer politikasını benimsemiş idik..

Tekrarlayan denemelerde, yaşı 35’den yukarı bayanlarda ve embiryo kalitesi orta veya kötü olan çiftlerde ise bugüne kadar 3 embiryo transferi yapmaktaydık. Bu uygulamayla genç grupta gebelik şansının % 60 lara vardığını söyleyebilirken artık yeni uygulamayla tek embriyo transferi nedeniyle gebelik oranları zorunlu olarak % 30’lar civarına düşmüştür. Ancak elbette bu kıstlama ile çoğul gebeliklerin (ikiz ve üçüz) önlenmesi, anne ve bebek sağlığının korunması hedeflenmiştir.

Burada en önemli konu embriyo dondurma ve saklama (freezing) tekniklerinin son derece başarılı bir şekilde uygulanmasıdır. Yakın zamana kadar embriyo dondurma tekniklerinin yeterince gelişmemiş olması nedeniyle çözdürme sonrası canlı kalma oranları düşük seyretmekteydi. Ancak, son yıllarda uyguladığımız hızlı dondurma tekniği (vitrifikasyon) sayesinde dondurulan embriyoları %95 oranında canlılıklarını korumaktadır. Vitrifikasyon tekniğinin avantajı çok hızlı bir dondurma tekniği olmasına dayanır. Eskiden kullandığımız yavaş dondurma tekniklerinin aksine, vitrifikasyon tekniğinde, dondurma işlemi sırasında hücre yapısına zarar veren buz kristalleri oluşmamaktadır.

Başarılı bir şekilde dondurma ve çözme işlemi yapan merkezimizde ilk denemede başarısızlık olması durumunda saklanan embriyolar da benzer gebelik oranıyla bir iki ay içersinde kolayca transfer yapılabilmektedir. Üstelik çoğul gebeliğe ait risklerden de böylelikle kaçınılmış olacaktır. Bunun tedavi gereken çiftler için en rahatsız edici yanı ise bebeklerine kavuşmak için eskiye oranla daha uzun süre beklemeleri gerekeceği ve daha fazla masraf yapacaklarıdır. Çünkü her deneme az ya da çok ayrı bir maliyet demektir.