Anasayfa / Kısırlık / Kısırlık nedir ? Sebepleri nelerdir, Kadında ve Erkekte Kısırlık

Kısırlık nedir ? Sebepleri nelerdir, Kadında ve Erkekte Kısırlık

Kısırlık

Kısırlık yani Infertifilite , 1 sene süresince korunmadan düzenli ilişkiye rağmen gebelik elde edilememesine denir.Yaklaşık %20-25 civarında ise erkekte ve de kadında kısırlık gözlemlenebilir. Infertilitenin tıbbi bir sebebi olabileceği gibi, sigara, aşırı kiloluluk, stres gibi faktörler de vardır.

Erkekte infertifilite

Erkeklerde kısırlık hormonal bozukluklar, enfeksiyon,  varikosel,kanal tıkanıklığı, hastalıklar,  genetik gibi nedenlere bağlı olarak gelişebilir. Tedavinin planlanmasında kısırlığı nedenini bulunması önemlidir. Erkeğin yaşam kalitesini yükseltmek, üreme hücresi kalitesini yükseltmekle gebelik oluşumunu amaçlanır. Tedavi edilemeyen durumlarda ise aşılama tedavisi  ya da tüp bebek tedavisi uygulamaları gündeme gelir.

Kadında infertifilite

Kadında infertifilite ise yaş sebebiyle yumurtaların yapısının bozulması,  polikistik over sendromu, rahim ağzında üreme hücrelerinin geçişini engelleyen salgı, tüplerde tıkanıklık, myomlar nedeniyle oluşabilir.

Bu sorunların çoğunun çözümü vardır. Rahim ağzında üreme hücresini öldüren salgı varsa, aşılama tedavisi ile üreme hücresi rahim ağzının arkasına yerleştirilir üreme hücreleri yaşama şansı çoğalır. Bazı zamanlarda ise, gebelik oluşsa bile rahim içindeki sorunlardan dolayı tekrarlayan düşükler olabilir.

Tüp Bebek Tedavisi

Bütün bu yapılan  tedavilere karşın bebek sahibi olamayan çiftler için ise son aşamada tüp bebek yöntemi denenebilir. Tüp bebek tedavisi artık  oldukça ilerlemiş ve çok başarılı sonuçlar alınabilir duruma gelmiştir. Anne adayından alınan yumurta ile babadan alınan ürüme hücresi, döllendikten sonra oluşan embriyo anneye transfer edilir. Seçilen embriyo ile gebelik şansı da artar. Embriyonun tutunması sonrası, hamilelik normal sürecinde devam eder. Tüp bebek tedavisinin başarılı olmaması durumunda ise, dondurulan embriyoların transferi ile tüp bebek denemesi yapılır.

Infertifilite Tedavisi  Hakkında Video:

 

TÜP BEBEK TEDAVİ DANIŞMA FORMU
1
Daha önce gebe kaldınız mı?
Adetleriniz düzenli mi?
Önceki gebeliğiniz nasıl sonlandı?
Tüp bebek ya da mikroenjeksiyon yapıldı mı?
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right